Nõuanded

Tõite koju kutsika või kassipoja, mis edasi?

Ussitõrje

Kui suur vaimustus on mööda läinud, oleks aeg hakata mõtlema kutsika (kassipoja) tervise peale. Esimene asi, mille peale mõelda, on siseparasiidid- ussid. Nii kutsikad, kui ka kassipojad saavad ussirohtu esimest korda 3-4 nädalaselt, vajadusel ( usside olemasolu) 10 päeva pärast kuuri korrata. Kutsikatele on kõige sobivamad “Drontal Puppy” suspensioon, mida manustatakse suu kaudu või “Spot on ” preparaadid nagu “Stronghold Puppy”jt., mida tilgutatakse turja piirkonda naha peale. Kassipoegadele  “Spot on” preparaadid “Stronghold Kitten” või “Advocate”.

Täiskasvanud õuekoertele, aga ka õuekassidele antakse ussirohtu 1 kord kvartalis, teistele 2 korda aastas. Koerte usstõrjeks kasutatakse “Drontal Plus”, “Cestal Plus”, “Zantel”jt. tablette. “Drontal Plus” tabletid on maailmas number 1 ussitõrjepreparaat, sest ta hävitab mitte ainult ümar-ja paelussid, aga ka ainuraksed, nagu giardioos ( lamblioos). Kassidele soovitame “Drontal Cat” , “Cestal Cat”, “Zantel” jt. tablette või “Spot on” preparaat “Profender”. Erinevad pastad ussitõrjeks ei ole täiskasvanud loomadel efektiivsed.

Vaktsineerimine

Vaktsineerida võib loomi, kelle on tehtud ussikuur ja tal ei ole parasiite, looma ise peab terve olema. Kutsikaid vaktsineeritakse 2 korda: esimest korda 8-nädalaselt( katku, viirushepatiidi, parvoviiruse vastu), teist korda 12-nädalaselt (katku, viirushepatiidi, parvoviiruse, paragripi, leptospiroosi ja marutaudi vastu). Ja edasi kompleksvaktsiin kord aastas, aga marutaudi vastu vaktsineeritakse iga kahe aasta tagant.

Kassipoegi vaktsineeritakse 2 korda: esimest korda 8-nädalaselt (rinotrahheiidi, caliciviroosi ja panleukopeenia vastu), teist korda 12-nädalaselt (rinotrahheiidi, caliciviroosi, panleukopeenia ja marutaudi vastu). Omaniku soovil on võimalik teha lisavaktsineerimist klamüdioosi ja ja viirusliku leukeemia vastu. Ja edasi kompleksvaktsiin kord aastas ja marutaud iga kahe aasta tagant.

10 päeva enne iga-aastast vaktsineerimist tuleb teha loomale kindlasti ussitõrjet. Peale vaktsineerimist on 10-päevane karantiiniaeg: ei tohi looma vannitada ega teda külmetada.

Kirbu-ja puugitõrje

Siseparasiitide kõrval ei tohi ära unustada ka välisparasiite. Tavaliselt tehakse kirbu-puugitõrjet aprilli lõpust kuni oktoobri lõpuni, aga kui ei ole külma talve, siis võivad kirbud olla aastaringselt. Kirpude ja puukidega võitlemiseks on kolm head võimalust: “Spot on” preparaadid koertele- “Advantix” või “Frontline” ampullid, mis tilgutatakse turjale naha peale, nende mõjuaeg on 1 kuu. Kirbu-ja puugivastasetest kaelarihmadest soovitame kasutada Bayeri poolt toodetud “Kiltix” ja “Foresto”. Nende mõjuaeg on 7-8 kuud. Viimaseks heaks vahendiks on “Frontline” või “Effipro” sprei, eriti hea vahend kutsikatele ja kassipoegadele, aga ka täiskasvanutele. Kogemus on näidanud, et kirbuvastased šampoonid ei ole efektiivsed.

Kõrvalestad

Kassipoegadel on väga levinud haigus- kõrvalest ehk Otodectes cynotis. Seda parasiiti on väga hästi näha mikroskoobi all. Palja silmaga on kõrvas näha tumepruune, kuivi koorikuid. Kass on rahutu, sügab kõrvu ja raputab pead. Häid tulemusi annavad “Stronghold” või “Advocate” ampullid ja kõrvade puhastamine.

Koerte ja kasside toitmine

Koerte ja kasside toitmisel on kolm erinevat võimalust: kuivtoit, kodutoit ja kombineeritud toitmine kodu-ja kuivtoiduga. Kuna koerte ja kasside soolte anatoomilise ehituse tõttu vajavad nad vähe toitu, aga toit peab olema kontsentreeritud, sellele tingimusele vastab kuivtoit. Seetõttu soovitamegi loomi toita professionaalse kuivtoiduga. Kuivtoitude valik on väga suur ja sellepärast on raske õiget valikut teha. Soovitame mõned toidud: “Virbac”, “Eukanuba”, “Hill`s”, “Royal Canin”.

Kodutoidust on loomadele kasulikud kõik hapupiimatooted: kohupiim, keefir, pett, maitsestamata jogurtid. Vältida tuleks keedu-ja suitsuvorste, viinereid, sardelle, sealiha, piima ja konte.

Kommentaarid on suletud